A színlátás csodálatos képesség, ami lehetővé teszi számunkra, hogy szubjektív színélmények alapján érzékeljük a környező világot. A minket körülvevő színek átszövik mindennapjainkat, hatással vannak a hangulatunkra, és formálják megjelenésünket.
Te is megfigyelted, hogy bizonyos színekben magabiztosabbnak érzed magad, míg másokat legszívesebben örökre száműznél a ruhatáradból? Volt már olyan, hogy felpróbáltál egy tökéletes szabású ruhát, de mégsem érezted magad önazonosnak benne? Ez nem véletlen – azért történhetett, mert nem a számodra megfelelő színtípust viselted.
Találd meg a színeidet!
A stílusos öltözködés a hozzánk illő színek kiválasztásával, egyéni színpalettánk összeállításával kezdődik. Ha ezekből az árnyalatokból építjük fel viseletünket, megjelenésünk harmóniát sugároz, és összhangban lesz külső adottságainkkal.
A megfelelő színek karizmatikus auraként fognak körül. Ilyenkor valósággal kivirulunk: ragyog a bőrünk, élettelivé válik a tekintetünk, és nem ritkán fiatalabbnak tűnünk a valós korunknál. Ha nem megfelelő színek határozzák meg a stílusunkat, az ellenkezője történik: megbillen az egyensúly, fáradtabb, nyúzottabb összhatást kelt a megjelenés, előtűnnek a bőrhibák, és gyakran inkább ruhafogasként funkcionálunk, láthatatlanná válunk a ruhában.
De hogyan határozzuk meg a színeinket? A színtanácsadók az évszaktípusos elemzést alkalmazzák, amelynek elméletét Johannes Itten svájci festő, művészetpedagógus alapozta meg. Híres könyve, A színek művészete… forradalmian átalakította a színekről való gondolkodást, és ma is a színtanácsadás bibliájaként hivatkoznak rá. Alapkoncepciója abban gyökerezett, hogy megfigyelései szerint tanítványai a leginkább természetes színeikhez közelítő színeket használták. Ebből vezette le a közös színtulajdonságok alapján megállapított kategóriákat vagy színtípusokat, amelyeket az évszakoknak feleltetett meg.
Tavasz, nyár, ősz, tél – melyik vagy te?
A színtípusunk életünk során nem változik, ezért elég azt egyszer meghatározni, és máris a kezünkben van egy fontos kulcs egyéni stílusunk és öltözködésünk megtervezéséhez. Ha anyagi kereteink megengedik, és szeretnénk elmélyíteni ismereteinket a színtípusunkkal kapcsolatban, fordulhatunk színtanácsadóhoz. De amennyiben csak iránytűre van szükségünk a mindennapi öltözködéshez és színpreferenciánk beállításához, néhány külső jegy alapján mi is egyszerűen megállapíthatjuk, hogy melyik évszaktípusba tartozunk.
A kiindulópontot mindig a természetes színeink jelentik, vagyis a bőrünk színe, az eredeti hajszínünk, a szemszínünk és az ajkaink színe.
A tavasz típusnál meghatározóak az arany különböző árnyalatai. A bőr is inkább sárgás és könnyen barnul, télen őszibarackszínű. Szeme világos árnyalatú: lehet kék, zöld, borostyán vagy barna. Hajszínére szintén az arany árnyalatai jellemzőek: lehet aranyszőke és –barna, mézszínű, vöröses- és lenszőke.
A nyár típus bőre világos, hűvös árnyalatú, ami hamvas hajjal és szemöldökkel párosul. Szeme mindig világos színű: kék, zöld vagy szürke. Hajszíne is szürkés tónusokba hajlik, lehet világosszőke, de akár hamvasbarna is.
Az ősz típus bőre meleg tónusú, gyakran szeplők borítják. Szeme lehet világos árnyalatú, mogyoróbarna, borostyánszínű, zöld vagy zöldeskék. Hajszíne a vöröstől a gesztenyebarnán át a vörösesszőkéig terjedhet.
A tél típus klasszikus Hófehérke-alkat: rózsaszín árnyalatú porcelánbőr, a szem és orr körül áttűnő hajszálerek jellemzik. Szeme színe égkék, mélyzöld, sötétbarna vagy szürke. Haja lehet fekete, vöröses tónusú vagy sötétbarna.
Ha körvonalazódott, melyik típusba tartozol, lássuk, milyen színeket érdemes használt ruha vásárlás közben keresned, hogy gazdagítsd a gardróbodat!
Évszaktípus
|
A te színeid
|
Kerülendő
|
Tavasz
|
meleg árnyalatú, tavaszi virágszínek
homokbarna, lazacszín, ibolyakék, lila
|
hidegrózsaszín árnyalatok
|
Nyár
|
hideg árnyalatú pasztellszínek
|
élénk színek
fekete
|
Ősz
|
meleg árnyalatok
őszi erdő színei: sötétsárga, mélybarna, téglavörös
|
fekete
|
Tél
|
fekete, hófehér
élénk, hideg színek: citromsárga, piros, kék, ciklámen
|
fakó színek
|